Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire dupa tata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire dupa tata

Buna ziua.
Ma intereseaza astazi ce prevede legea in urmatoarea speta:
Tatal meu este decedat. Mama traieste. Noi suntem 3 frati.
Mama si cu tatal nostru au cumparat impreuna in timpul vietii un apartament.
La dezbaterea succesiunii ma intereseaza ce parte revine fiecaruia dintre noi conform legii actuale, deoarece mama mea sustine ca i-ar 3/4 noua ramandu-ne 1/4 la toti 3.
Multumesc anticipat pentru orice raspuns edificator.
Din apartament, jumatate ii apartine mamei fiind vb de un bun cumparat in timpul casatoriei. Din cealalta jumatate care a apartinut tatalui si intra in masa succesorala, mama mosteneste 1/4, iar toti copiii impart egal 3/4.
Dupa dezbaterea succesiunii, mama va avea cca 62,5% din ap, iar dvs fiecare cca 12,5%
gi-jane2, moderator
Veti dezbate mostenirea doar pe 1/2 din imobil, pentru ca doar o jumatate din imobil apartinea defunctului dvs. tata.
Mama dvs. are 1/2 ( adica jumatatea ei) plus 1/ 4 din 1/2 -cealalta jumatate a defunctului dvs. tata, iar restul de 3/4 din aceasta jumatate se va imparti intre dvs. cei 3 mostenitori.
Altfel spus- mama are 5/8 din intreg iar dvs. cei 3 mostenitorii 3/8.
Logic vorbind, daca mama a cumparat cu tatal dvs.un apartament este normal ca 1/2 parte este a mamei si 1/2 parte este , sau mai bine zis era a tatalui. De partea mamei 1/2 nu se leaga nimeni atatat timp cat dumneaei este inca in viata, dumneaei fiind singura in masura sa decida ce face cu aceasta parte. Discutia succesiunii/mostenirii se face doar pe partea de 1/2 care era a tatalui. Pe partea de 1/2 a tatalui , mama dvs. intra in concurs la mostenire cu cei 3 copii, adica mai exact mama dvs. mosteneste 1/4 parte din averea sotului, iar copii 3/4 din averea tatalui. Deci mama dvs. are 1/2+1/4. Dvs. impreuna cu cei 2 frati aveti 3/4 din 1/2, partea tatalui, conf. art 975 alin 3 din Noul Cod Civil.
Avand in vedere ca imobilul a fost bun comun, tatal decedat detinea 1/2 iar mama in viata detine 1/2.

Masa succesorala a tatalui se imparte dupa cum urmeaza:
1/4 sotiei supravietuitoare (mama dvs)
3/4 copiilor defunctului (adica cate o pătrime pentru fiecare)

In final, din imobilul in integralitate, sotia supravietuitoare va detine 5/8 (62,5%) iar copii vor detine fiecare cate 2/16, cumulat avand 3/8.

Alexandru Munteanu, Avocat
multumesc tuturor pentru raspunsurile la obiect si foarte clare.

Editat de moderator simonette12- motiv.pct.2.6 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat