Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se plateste concediul medical cod 14 cancer
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se plateste concediul medical cod 14 cancer

daca in concediul medical se trec 30 zile sau 31 depinde de cate zile are luna respectiva ,se platesc toate sau numai zilele lucratoare din luna respectiva?
Se iau in considerare la determinarea indemnizatiei doar zilele lucratoare (asadar, indemnizatia va fi diferita de la luna la luna, functie de acest numar de zile lucratoare!)

important este calculul mediei zilnice!

Pentru exemplificare consideram urmatoarele:
1.Indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca pentru cancer (cod 14)
Suma veniturilor din ultimele 6 luni: 12.000 lei
Numarul de zile aferente veniturilor din ultimele 6 luni: 127
Media zilnica a bazei de calcul: 12.000 lei : 127 zile = 94,4882 lei/zi
Cod de indemnizatie 14 - procent 100%
Total zile lucratoare aferente concediului medical: 21 zile, din care:
- zile lucratoare suportate de angajator : 5 zile
- zile lucratoare suportate din FNUASS : 16 zile
Total indemnizatie 21 zile x 94,4882 lei/zi x 100% = 1.984lei
Indemnizatie suportata de angajator: 5 zile x 94,4882 lei/zi x 100% = 472 lei
Indemnizatie suportata din FNUASS: 16 zile x 94,4882 lei/zi x 100% = 1.512 lei