avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... prenatal 2018
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

prenatal 2018

buna ziua,

care este formula de calcul pentru cele 126 de zile (prenatal si postnatal)? dl doctor m-a informat ca se plateste de catre angajator 85% din salariu brut ca nu se mai plateste CAS si somaj. este corecta informatia? stiu ca este un calcul separat/ diferit fata de indemnizatia de mama (2 sau 1 an).
multumesc si astept raspunsul dvs.
Cel mai recent răspuns: AntAna , utilizator 18:04, 26 Noiembrie 2018
Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din media veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

Se retine numai CAS .
Buna ziua
Multumesc pentru informatie sa inteleg ca aceasta este formula de calcul?
2.Indemnizatie de maternitate (cod 08)
Suma veniturilor din ultimele 6 luni: 12.000 lei
Numarul de zile aferente veniturilor din ultimele 6 luni: 6 luni X n zile lucratoare (poate sa fie 21 , poate sa fie 22): 127
Media zilnica a bazei de calcul: 12.000 lei : 127 zile = 94,4882 lei/zi
Cod de indemnizatie 08 - procent 85%
Total zile lucratoare aferente concediului medical: 21 zile, din care:
- zile lucratoare suportate de angajator : 0 zile
- zile lucratoare suportate din FNUASS : 21 zile
Total indemnizatie, suportata din FNUASS: 21 zile x 94,4882 lei/zi x 85% = 1.687 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se plateste concediul medical cod 14 cancer popanca popanca daca in concediul medical se trec 30 zile sau 31 depinde de cate zile are luna respectiva ,se platesc toate sau numai zilele lucratoare din luna respectiva? (vezi toată discuția)
Calculare pre si postnatal lore28 lore28 Buna ziua. Am o prietena care incepand cu 01.06 a intrat in cele 126 zile de prenatal. Pe luna iunie firma i a dat 690 lei. Nu trebuia sa ia mai mult? Ea fiind ... (vezi toată discuția)
Concediu medical Stefanaana Stefanaana Buna ziua! Sunt insarcinata si am intrat in concediu medical din 18.07.2016 - 07.09.2016 boala obisnuita cod 01, din 08.09.2016 am intrat in prenatal cod 08. ... (vezi toată discuția)