avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... strainatatea- o solutie?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

strainatatea- o solutie?

buna ziua,
am si eu o nedumerire.am citit pe internet nenumarate articole unde , unii infractori aleg sa fuga din tara in timp c sunt cercetati in stare de libertate, stabilindu-se intr-o alta tara.Acolo isi intocmesc cetatenia respectivei tari , si in cele din urma kiar dak sunt identificati de catre autoritatile noastre , statul respectiv refuza sa ii extradeze datorita faptului k au cetatenie.este adevarta chestia asta sau sunt simple povesti?
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 03:20, 8 Februarie 2009
Nu prea cred ca este asa. Nici o tara nu acorda cetatenia fara a se indeplini anumite conditii si a verifica aceea persoana. Credeti ca are cineva nevoie de infractori? Si chiar daca ar acorda cetatenie, in baza tratatelor si a conventiilor internationale s-a stabilit si modalitatile de extradare.
intre tari chiar sunt tratate special create pentru prinderea mai usoara a infractorilor.
sin in plus daca cercetataul are interdictie da e parasi localitatea sau tzara....e imposibil sa iasa lega sau daca iese este prins rapid...strainatatea nu mai e o salvare
Teoretic este posibil...
Insa daca ne gandim ca de regula dureaza multi ani pana cand se poate obtine cetaenia unui stat oarecare, mai degraba poate intervenii prescriptia decat refuzul extradarii pe baza de cetatenie!

Pe de alta parte de regula la obtinerea cetateniei se cere si un cazier sau se da o declaratie de sensul: nu am savarsit fapte penale, nu am condamnari penale, etc, astfel incat daca se dovedeste ulterior ca declaratia a fost mincinoasa se poate ajunge si la retragerea cetateniei...
Iar ceea ce urmeaza e usor de ghicit...

Deci, eu unul as inclina sa cred ca asa ceva se poate intampla mai degraba in filme...
Insa e posibil ca mai demult, cand erau frecvente condamnari politice sa fie existat astfel de cazuri, desii in cazurile astea statele unde se dadea condamnarea abia asteptau sa scape de respectivii, si nicidecum sa-i mai vrea si inapoi!
nccionut a scris:

buna ziua,
am si eu o nedumerire.am citit pe internet nenumarate articole unde , unii infractori aleg sa fuga din tara in timp c sunt cercetati in stare de libertate, stabilindu-se intr-o alta tara.Acolo isi intocmesc cetatenia respectivei tari , si in cele din urma kiar dak sunt identificati de catre autoritatile noastre , statul respectiv refuza sa ii extradeze datorita faptului k au cetatenie.este adevarta chestia asta sau sunt simple povesti?


Eu zic ca sunt simple povesti.
Se acorda extradarea.Insa pot exista si exceptii in cazul in care infractiunea nu este incriminata in statul unde a fugit.
Mai depinde si unde fuge...

avocat Claudiu Lascoschi
dar totusi , sa dau un ex bivolaru sau omar haissam ei cum de s stie tara in care sunt fugiti si nu sunt extradati.

Alte discuții în legătură

Problema cazier thepatriot thepatriot Buna ziua! Am o intrebare la dvs... Daca o persoana de cetatenie romana este condamnata pe teritoriul unui alt stat, nemembru UE,si cere sa fie transferata in ... (vezi toată discuția)
Circulatie persoana urmarita de interpol caraiman1987 caraiman1987 buna, ma intereseaza daca o persoana, care este data in interpol de SUA, poate calatori in tarile care nu au acord de extradare cu SUA, fara sa aiba careva ... (vezi toată discuția)
Extradarea !! chris68 chris68 salut..cine stie daca un cetatean roman care a fost judecat definitiv intr-o tara membra Schengen si mai are de executat un rest de pedeapsa de mai putin de un ... (vezi toată discuția)