avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2118 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare utilaj
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare utilaj

pot vinde un utilaj inregistrat in contabilitate la 3000 lei cu un pret mai mare?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 22:57, 9 Ianuarie 2013
DA,puteti ,dar aveti grija ca o sa platiti impozit pe profit si tva la diferenta(profit)
Sigur ca puteti vinde.

Este amortizat integral utilajul?
nu este amortizat integral.
1. platesc tva la valoarea din factura
2. PU - amortizare = impozit pe profit?
Potrivit art. 24 alin. (15) din Codul fiscal, castigurile sau pierderile rezultate din vanzarea mijloacelor fixe se calculeaza pe baza valorii fiscale a acestora, diminuata cu amortizarea fiscala.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare teren adrycrys adrycrys Buna ziua, Va solicit un raspuns la urmatoarea problema: in contabilitate un teren are valoarea de 100.000 lei (valoare de achizitie in anul 2007).Acest ... (vezi toată discuția)
Vanzare autoturism lorena2710 lorena2710 buna ziua, am si eu nevoie de ajutor. am o soc care a achizitionat un autoturism in 2008 cu o valoare de 70000lei , iar acum as dori sa -l vand unei ... (vezi toată discuția)
Active necororale croberta croberta Cum se poate scoate din evidenta un program informatic care numai este de actualitate ? Ce inregistrari contabile se fac si in baza caror documente poate fi ... (vezi toată discuția)