Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare utilaj
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare utilaj

pot vinde un utilaj inregistrat in contabilitate la 3000 lei cu un pret mai mare?
DA,puteti ,dar aveti grija ca o sa platiti impozit pe profit si tva la diferenta(profit)
Sigur ca puteti vinde.

Este amortizat integral utilajul?
nu este amortizat integral.
1. platesc tva la valoarea din factura
2. PU - amortizare = impozit pe profit?
Potrivit art. 24 alin. (15) din Codul fiscal, castigurile sau pierderile rezultate din vanzarea mijloacelor fixe se calculeaza pe baza valorii fiscale a acestora, diminuata cu amortizarea fiscala.
[ link extern ]