avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi

Marți, 18 februarie, are loc evenimentul: Procedura de negociere colectivă de la A la Z. Participă →

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cotizatia la ajutorul de somaj se calculeaza adunand ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cotizatia la ajutorul de somaj se calculeaza adunand zilele lucratoare sau lunile?

Buna ziua, lucrez din mai 2011 la o firma, dupa calculele mele pot lua somaj.(mai 2011 -noiembrie 2011 am lucrat, din noiembrie am intrat in concediu fara plata pana in martie 2012,din martie pana la ora actuala lucrez. dupa calculele mele au iesit 17 luni)
Cand am vorbit cu angajatorul el mi-a spus ca nu asa se calculeaza, nu se aduna lunile ci zilele lucratoare.
Cine este amabil sa ma lamureasca si pe mine.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:02, 9 Ianuarie 2013
Art. 34 alin 1 din Legea 76/2002:

Somerii prevazuti la art. 17 alin. (1) beneficiaza de indemnizatie de somaj daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;
CFP nu constituie stagiu de cotizare la somaj ... de exemplu, daca veti 3 luni de CFP acestea se scad ...in calcul duratei intra atat zile lucratoare , cat si zile nelucratoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Din concediu de maternitate in somaj oana cali oana cali eu am ramas insarcinata in aprilie 2010 iar din martie pana in aprilie am fost in somaj dati de firma unde lucrez iar in aprilie ne-au chemat in apoi pentru ... (vezi toată discuția)
Dreptul la somaj clopotzel clopotzel Buna ziua Am un angajat care are lucrate urmatoarele perioade: 28.04.2010 - 8.12.2010, 23.03.2011 - 07.06.2011 si din 4.04.2012 si in prezent. Are dreptul ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la somaj? dana_andreea2 dana_andreea2 cat timp trebuie sa lucrez part-time ca sa beneficiez de somaj?vreau sa specific ca in 2011 am lucrat 8 luni program normal si anul acesta din martie lucrez ... (vezi toată discuția)