avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Corectie inregistrari leasing financiar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Corectie inregistrari leasing financiar

La un contract de leasing incheiat in 2007 s-au facut urmatoarele inregistrari 2133=167 cu valoarea CIP a masinii+avans+valoare reziduala
+dobanda+asigurare obligatorie+taxa logistica.Pana in prezent,la primirea facturilor,dobanda si asigurarea s-au inregistrat pe cheltuieli,iar capitalul in debit 167,la cursul de la data facturii.Din 02.2011 firma a devenit neplatitoare de TVA,deci in debit 167 s-a adaugat si TVA-ul aferent ratei facturate.In dec 2012 s-a incheiat leasingul,iar in soldul lui 167 a ramas o suma maricica,cam 7.000 lei.Cum pot corecta situatia?
Cel mai recent răspuns: carmenbn , utilizator 11:11, 10 Ianuarie 2013
Nu ati facut reevaluarea din 2007 pana in 2012? Pentru ca este posibil ca de aici sa provina diferenta.
Conform fisei de cont,scadentarului,contractului,etc,sunt gresite inregistrarile contabile.Reevaluare nu s-a facut deloc
In acest caz stornati aceste inregistrari eronate si inregistrati-le corect in luna decembrie. Calculati reevaluarea din 2007 pana in 2009 inclusiv cu data valutei din 31 decembrie al fiecarui an, iar din 01.01.2010 datoriile provenind din leasinguri financiare in valuta sau exprimate in lei, a caror decontare s-a facut in functie de cursul unei valute, trebuiau reevaluate lunar si diferentele de curs inregistrate la venituri sau cheltuieli, dupa caz.
Pt.corectie folosesc conturile de venituri si cheltuieli sau contul 117?Ar trebui sa corectez si declaratiile 101 din 2007 incoace,se mai poate?Am vazut ca exista deja o rectificativa in 2008 si 2009.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitionare autoturism in leasing in euro claudana claudana Buna ziua! Va rog frumos sa-mi spune-ti si mie ce inregistrari trebuie sa fac in contabilitate in cazul ahizitionarii unui autoturism in leasing pe 3 ani in ... (vezi toată discuția)
Inregistrare factura leasing auto elcristescu elcristescu Am urmatoarea factura: comision asigurare 196.59 lei si tva 47.18 lei rata leasing 384.80 lei si tva 92.35 ... (vezi toată discuția)
Diferentele de curs valutar la un leasing financiar iuli-ana iuli-ana am un contract de leasing financiar la care am inregistrat valoarea in 167 iar acum imi vin facturile de leasing in care am : capital, diferente curs rata, ... (vezi toată discuția)