avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

intreprindere individuala

Buna ziua,
am o intrep. individ. din martie 2012 in sistem real cu domeniul de activitate croitorie, ce declaratii trebiue sa depun in anul acesta?
Pentru TVA la incasare, am fost platitoare la trimestru, raman in continuare asa sau trec la platitori lunar?
Multumesc pt. ajutor.
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 18:34, 10 Ianuarie 2013
1.D200, D220, D392A, D394 , D300, D094.
2.Perioada ramane tot trimestrul.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Ianuarie 2013
George Moraru, Consultant fiscal
Multumesc mult pt. raspuns, dar am vazut acum pe ANAF si ceva despre declaratia 600, s-ar putea sa nu fi inteles eu bine despre ce este vorba.Mentionez ca nu sunt angajata pe II.
O seara buna!
Ultima modificare: Miercuri, 9 Ianuarie 2013
mery52, utilizator
D600 trebuia sa se depuna in iulie 2012. Intrebarea dvs. a fost clara : ce se depune in 2013?
Conform art.1 din OMFP nr.882/2012,declaratia 600 se depune anual,pana la data de 31.01.a fiecarui an pentru anul in curs.Deci,pentru anul 2013 se depune pana la 31.01.2013.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii pfa pentru obligativitatea depunerii formularului 100 LuceNera LuceNera As dori sa stiu si eu ce conditii trebuie sa indeplineasca o PFA pentru a fi obligata sa depuna declaratia 100 \\"Declaraţie privind obligaţiile de plată la ... (vezi toată discuția)
Pfa declarații d220, d600 nedepuse la timp GhitaB27 GhitaB27 Bună dimineața! Sunt PFA din octombrie 2013. Nu am plătit contabil și se pare că singur nu mi-a ieșit deloc bine. Am aflat de pe ... (vezi toată discuția)
Declaratii fiscale asociatie familiala ama77 ama77 Va rog frumos sa-mi spuneti ce declaratii fiscale se depun pentru o asociatie familiala. (vezi toată discuția)