avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 283 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpãrare casã în strãinãtate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpãrare casã în strãinãtate

Bună ziua!

Pot eu, ca cetățean român cu domiciliu în România, să cumpăr teren pentru a-mi face o casă (sau să cumpăr casă la cheie) în străinătate? Spre exemplu, în Austria sau Irlanda.
Știu că depinde de legislația țării respective, dar mi-ar fi de folos dacă e cineva care cunoaște sau a mai încercat :D
Cel mai recent răspuns: adrian12 , utilizator 13:03, 27 Septembrie 2019
Da, puteti cu siguranta sa va cumparati casa atat in Austria cat si in Irlanda numai sa aveti bani.
Mulțumesc! :D Deocamdată sunt la partea cu căutările
trebuie platit un impozit si in romania ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat timp se poate circula in romania cu masina cu numere valabile din ue? alpyne alpyne cat timp se poate circula in Romania cu o masina inmatriculata Franta,Italia,Anglia deci cu numere valabile,neradiata,de la data intrarii in tara pe o parte si ... (vezi toată discuția)
Divort in strainatate CataRaul CataRaul Buna ziua!Sunt casatorita de 11 luni in Austria(precizez ca sotul meu e cetatean austriac si casatoria s-a oficiat in Austria),acum vrem sa divortam.Pot face ... (vezi toată discuția)
Statutul de cetatean roman cu domiciliul in strainatate ContSters29260 ContSters29260 Pentru ca nu stiu unde sa pun intrebarea asta, o pun aici: cum ma descurc in Romania cu statutul de cetatean roman cu domiciliul in strainatate? Ma pot ... (vezi toată discuția)