Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cand emit documente?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cand emit documente?

Buna ziua,

Intrebarea mea multipla este urmatoarea, in cazul unui comerciant, cand se emite doar bon fiscal, cand se emite doar factura, cand se emite bon fiscal + factura?

Va multumesc,
In al doilea caz
Daca faceti comert cu amanuntul nu este obligatorie emiterea de facturi (decat in cazul in care benefeciarul solicita factura).
Pentru livrarile de bunuri prin magazinele de comert cu amanuntul si prestarile de servicii catre populatie este obligatorie emiterea de bonuri fiscale conform OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale:
"Art. 1
(1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Operatorii economici prevazuti la alin. (1), denumiti in continuare utilizatori, au obligatia sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale si sa le predea clientilor. La solicitarea clientilor, utilizatorii vor elibera acestora si factura fiscala".

Citit si acest articol :
www.avocatnet.ro/content/art...
carmen01011958 a scris:

Daca faceti comert cu amanuntul nu este obligatorie emiterea de facturi (decat in cazul in care benefeciarul solicita factura).
Pentru livrarile de bunuri prin magazinele de comert cu amanuntul si prestarile de servicii catre populatie este obligatorie emiterea de bonuri fiscale conform OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale:
"Art. 1
(1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Operatorii economici prevazuti la alin. (1), denumiti in continuare utilizatori, au obligatia sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale si sa le predea clientilor. La solicitarea clientilor, utilizatorii vor elibera acestora si factura fiscala".

Citit si acest articol :
www.avocatnet.ro/content/art...

ok, sunt usor confuz, dar o sa dau un exemplu: am avut o vanzare telefonica, cu incasare prin transfer bancar. Mi s-a spus ca NU trebuia sa emit bon fiscal, ci factura. Este ok?
Da, este corect in acest caz (deoarece nu este o vanzare directa) si nici nu emiteti bon fiscal.