Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de inchiriere neinregistrat la ANAF, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de inchiriere neinregistrat la ANAF, proprietarul vrea sa ma dea afara

buna seara!in luna mai 2012 am incheiat un contract de inchiriere pentru un an de zile,pe care proprietarul nu la inregistrat la fisc.astazi am primit tel.de la sotia proprietarului,ca sa-mi fac bagajele si sa plec cat mai curand posibil,invocand motivul ca ei vor sa divorteze si chipurile nu vrea sa mai stea cu el.ce pot face eu in situatia asta?va rog sa-mi raspundeti cat mai curand posibil!multumesc!
Neinregistrarea la fisc nu atrage nulitate asupra contractului. Nevoile personale ale sotiei nu sunt cauza suficiente pentru a rezolva imediat contractul ci doar pentru a sa va cer prin scris denuntarea contractului cu preavizul de 60 de zile. Pana ce nu va cere formal -nu telefonic- acest lucru nu va incepe sa curga termenul mentionat. Articole 1824 si urmator ale cod civil. Acest cod este aplicabil avand in vedere ce s-a incheiat contractul dupa octombrie 2011.