Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj bun comun deja pierdut?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj bun comun deja pierdut?

Buna ziua!
O persoana a imprumutat doi soti cu o suma de bani, iar sotii au garantat cu un spatiu-bun comun. La data cand s-a semnat imprumutul cei doi soti erau in divort si partaj .
Termenul scadent a trecut, iar imprumutatorul i-a chemat in judecata pe cei doi soti pentru a se pronunta o hotarare cum ca el este proprietarul imobilului cu care s-a garantat.(actiune in constatare).La momentul acesta cei doi soti sunt divortati si urmeaza a se judeca partajul
Este corect sa faci in situatia asta actiune in constatare ? Mai este trecut in contract si faptul ca imprumutatorul devine proprietarul imobilului daca imprumutatii nu-si executa obligatia..Are vreo importanta acest lucru?
Nu tb facut partajul si dupa aceea actiunea in constatare?
Sotul a folosit in mare parte banii , ce sanse are sotia sa sa impiedice admiterea acestei actiuni in constatare ,pierzand partea ei din bunul respectiv?

Multumesc!
Daca acel contract a fost incheiat cu ambii soti, acestia impreuna raspund pt acel imprumut, nu are important ca au divortat.

interventie moderator

ati inceput mai devreme un subiect, ar fi trebuit sa-l continuati. V-am mai sters acest mesaj, dvs il repostati
www.avocatnet.ro/content/for...

Apoi, cf regulamentului, Fiecare utilizator este identificat printr-un singur nume de utilizator (user). Înregistrarea sub alt nume a aceleiasi persoane se numeste "clona", aceasta practica nefiind acceptata in nicio comunitate online si conducand la stergerea tuturor clonelor. Daca ai uitat parola, exista o functie pentru recuperarea ei pe care esti rugat sa o folosesti sau, în cel mai rau caz, poti apela la un administrator care te va ajuta.