Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sentinta de recuperare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sentinta de recuperare salariu

Am plecat de la o firma si nu mi-a dat salariul pe ultimele 3 luni. I-am dat in judecata si am castigat, Am primit si sentinta. Acum firma (am verificat pe noul portal) si-a inregistrat in 20 decembrie procedura de faliment. Ce se va intampla cu sentinta mea? O vor depune la dosarul de insolventa? Daca intr-un final nu vor avea de unde sa-mi dea banii o sa recuperez de la somaj contravaloarea sentintei sau cele maxim 3 salarii brute medii pe economie? Mentionez ca eu as avea mai mult de recuperat decat cele 3 salarii
Se va depune la dosarul de insolventa, dvs fiind inscris la masa credala cu creantele salariale respective .. insa va trebui sa verificati tabelul final al creditorilor sa vedeti daca sunteti inscris in acesta.
Si daca firma nu va binevoi sa-mi dea banii? Ca nu exista nici o cale sa o oblig, nici macar cu sentinta
"Potrivit Alinei Toma, avocat la Ionescu Sava, creantele salariale acoperite din acest Fond sunt cele aferente unei perioade de 3 luni calendaristice anterioare lunii in care se solicita, iar suma totala a acestora nu poate depasi cuantumul a 3 salarii medii brute pe economie pentru fiecare salariat."
Am gasit articolul asta. Nu intelegeu nu am primitbanii pe martie aprilie mai si iunie, iar firma a intra in insolventa in decembrie. Conform articolului eu nu mai vad nici un ban nici de la somaj
Se pune in executare hotararea ..