Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SEDIU FIRMA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SEDIU FIRMA

BUNA ZIUA AM SI EU O INTREBARE LA 31 DEC A EXPIRAT CONTRACTUL PENTRU SEDIU SOCIAL CARE SUNT RISCURILE ? AMENDA ?
dizolvarea societatii. si la sesizarea oficiului registrului comertului.
Intr-adevar, sanctiunea este dizolvarea societatii dar numai dupa ce Registrul Comertului se sezizeaza. De obicei dureaza de la 6 luni pina la 1 an ca registrul sa se sesizeze.

Alberto Kurtyan
buna ziua!

tot in legatura cu sediul social as avea o intrebare, Ce si cat se poata deduce fiscal de pe un sediu daca se si locuieste acolo? va multumesc
Depinde de tipul de contract pe cvre il aveti si de clauzele cu privire la suportarea cheltuielilor.De regula se aplica un procent care este direct proportional cu suprafata ocupata de societate.
Nu se aplica amenda si puteti face o prelungire de contract de comodat si ulterior, dar sa continue de la data expirarii. Am patit asa ceva si abia cand mi-au trimis citatie de dizolvare mi-am dat seama, apr.1 an.