Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii libere platite
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

libere platite

Daca pe parcursul anului am efectuat mai multe zile (ore) peste norma de lucru si, cumulate, imi iau acum 10 zile libere platite, acestea se vor plati similar ca o zi de concediu de odihna sau ca o zi in care nu este inclus sporul de conditii?
tecuveronica, utilizator
Veti fi pontata normal in cele 10 zile, dar nu se vor plati sporuri pentru conditii de munca deosebite. Eventual se poate plati sporul de vechime, daca-l aveti si daca e prevazut in CCM sau in regulamentul intern ca se plateste si pentru zile libere platite.
Va multumesc. Totusi nu inteleg de ce nu beneficiez de spor de conditii pe aceasta perioada avand in vedere ca am facut aceeasi treaba ca si intr-o zi normala de lucru??
Multumesc
Intre timp am citit in Codul Muncii Art. 122. Acolo scrie ca se primeste un salariu corespunzator timpului lucrat. "Corespunzator" nu inseamna cu toate drepturile pt activitatea prestata?
Multumesc, o seara buna!