Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Somatie plata sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Somatie plata sanatate

Am primit astazi de la anaf o somatie de plata insotita de un titlu executoriu pentru trei sume de bani reprezentand contributie sanatate pers.care realizeaza venituri din activitati indepenente.Eu nu am realizat niciodata venituri din activitati independente. In jurul anului 2008 am realizat niste venituri mai mici,declarate legal,din cedarea folosintei bunurilor.Intrebarea este cum se calculeaza cei cinci ani retroactiv,la zi sau calendaristic sau cum si in caz ca se refera la acele venituri daca trebuie sa platesc penalitati desi nu am fost solicitat sa platesc cu toate ca veniturile au fost declarate la fisc.
Dreptul organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, care începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală. Daca dumneavoastra ati obtinut veniturile in anul 2008, termenul de 5 ani incepe sa curga de la data de 1 ianuarie 2009. CASS se achita si pentru veniturile obtinute din chirii.
Va multumesc pentru raspuns,as dori insa o precizare.Daca pe somatie este data de 28 12 2012 iar data postei este 10 01 2013 care dintre date se considera la calculul celor cinci ani?