Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... cass platit de pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

cass platit de pfa

prietenul meu este pfa-taxi impozitat la norma de venit. Nu a platit cass de mult timp.Prin OUG 58/2010 va fi obligat sa plateasca din urma? Daca da pentru ce perioada de timp?

1. In conformitate cu art.257 din Legea 95/2006 - privind reforma in sanatate , Prietenul dvs. trebuia sa plateasca cass ( contributia la Fondul National Unic de Asigurari Sociale de Sanatate= FNUASS) incepand cu data infiintarii.

2. In conformitate cu OG 92/2003 - codul de procedura fiscala termenul de prescriptie privind creantele fiscale (datoriile catre stat) este de 5 ani.
EXEMPLU:
- daca PFA-ul a fost infiintat in anul 2005 a obtinut venituri in toata perioada 2005-2010 pentru care nu a achitat cass i se vor determina contributiile pentru o perioada de 5 ani in urma astfel:
2006, 2007,2008,2009,2010.
NOTA:
Termenul de prescriptie pentru o creanta datorata in anul curent si neachitata incepe sa curga de la 01 ianuarie anul urmator .
Adica pentru creantele (cass) datorate pana la 31 decembrie 2005 perioada de 5 ani incepe sa curga de la 01 ianuarie 2006, de aici si anii 2006; 2007; 2008; 2009; 2010= 5 ani.
Mai precis decit atit datoriile (cass) neachitate aferente scadentelor din anul 2005 se prescriu la la 01 ianuarie 2011.

3. OUG 58/2010 nu vine sa reglementeze plata cass, cum am scris si mai sus, plata cass este reglementata de Legea 95/2006, OUG 58/2010 nu face decat sa intareasca aceasta plata pentru PFA-uri ( si nu numai, adica si pentru II,IF, Profesii liberale, Drepturi de proprietate intelectuala).

PRIN URMARE:
Pentru activitatea de taxi, prietenul dvs. datoreaza:
- cass (pe 5 ani in urma) si in continuare dupa 01 iulie 2010 (data intrarii in vigoare a OUG 58/2010);
- cas (contributia pentru pensii), 10,5%;
- somaj , 0,5%.