Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - contribuþii de asigurãri sociale
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - contribuþii de asigurãri sociale

Aş vrea să ştiu cu cât timp în urmă o persoană fizică autorizată poate achita cotele de contribuţii sociale: C.A.S.S., C.A.S. şi ajutor de şomaj.
Vă mulţumesc foarte mult!
In situatia in care aceste contributii nu erau oblligatorii pentru dvs. ca si contribuabil, acestea nu pot fi achitate retroactiv!

Daca sensul intrebarii este care este termenul de prescipritie al achitarii datoriilor de aceasta natura:
- acesta este de 5 ani si curge incepand cu data de 01 ianuarie a anului urmator celui in care s-a nascut creanta fiscala.
prescipritie = prescriptie !
suteual a scris:

In situatia in care aceste contributii nu erau oblligatorii pentru dvs. ca si contribuabil, acestea nu pot fi achitate retroactiv!

Daca sensul intrebarii este care este termenul de prescipritie al achitarii datoriilor de aceasta natura:
- acesta este de 5 ani si curge incepand cu data de 01 ianuarie a anului urmator celui in care s-a nascut creanta fiscala.

Concret, sa inteleg ca, luind in calcul ziua de azi, contributia de sanatate si pensie (care erau obligatorii) trebuiesc platite de la 01.01.2005 si nu din 01 August 2005?
Pentru orice datorie nascuta in anul 2005 (intre 01 ianuarie 2005 si 31 decembrie 2005) termenul de prescriptie este de 5 ani , acesta incepe la 01 ianuarie 2006 si expira la 31 decembrie 2010 ( 2006;2007;2008;2009;2010 5 ani , pe ani intregi)
Da ..., conform art. 91 din codul fiscal.
Multumesc frumos!