avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... decizie de impunere pentru anul 2003
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

decizie de impunere pentru anul 2003

Buna ziua!
in ultima saptamana a anului 2009 am primit o decizie de impunere pentru anul 2003. Deoarece am considerat ca a fost implinit termenul de prescriptie, am adresat o nota catre finantele publice Mures in care ceream explicatii.
raspunsul lor a fost urmatorul: "Potrivit art 01, alin 2 din OG 92/2003, termenul de prescriere a dreptului organului fiscal de a stabili obligatii fiscale incepe sa curga de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care s-a nascut creanta fiscala. In cazul dvs, dreptul organului fiscal de a stabili si de a determina obligatia fiscala era anul 2004, astfel termenul de prescriptie pentru obligatiile fiscale datorate pe anul 2003 incepe sa curga de la data de 01.01.2005".
Va rog sa imi spuneti daca dumneavostra considerati aceasta interpretare ca fiind corecta.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: danike , utilizator 22:37, 2 Februarie 2010
corect!

termenul de depunere a declaratiei de venit pt anul 2003 era 15 mai 2004, iar termenul curge de la 01.01.2005

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie de impunere pentru anul 2003 marius.mihalte marius.mihalte Buna ziua! in ultima saptamana a anului 2009 am primit o decizie de impunere pentru anul 2003. Deoarece am considerat ca a fost implinit termenul de ... (vezi toată discuția)
Decizie impunere pt 2004 prescrisa? MARIANAV MARIANAV Am o problema greu de interpretat pt mine care sunt numai economist.In Dec 2004 am inregistrat un contract de comision cu un SRL si am platit impozit retinut ... (vezi toată discuția)
Amenda de circulatie sieg1703 sieg1703 Buna seara. Amenzile de circulatie se prescriu ? (vezi toată discuția)