Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... decizie impunere pt 2004 prescrisa?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

decizie impunere pt 2004 prescrisa?

Am o problema greu de interpretat pt mine care sunt numai economist.In Dec 2004 am inregistrat un contract de comision cu un SRL si am platit impozit retinut la sursa 10% cf Cod fiscal declarat la fisc prin declaratia 205 dar nu am platit si contributie sanatate si nu am declarat nimic in acest sens.Presupun ca,Casa De Sanatate a preluat date de la Fisc si a emis in 11.12.2009 o decizie de impunere care contine contributie sanatate si majorari considerandu-ma PFA,comunicata in 29.01.2010-data de pe plic.Cf art 91si131din OG92/2003 consider ca termenul de prescriptie incepe din 01.01.2005 si se termina in 01.01.2010 dar comunicarea s-a facut in 29.01.2010 iar data deciziei este 11.12.2009.De cand incepe termenul de executare silita sa curga?Dupa parerea mea dupa expirarea termenului de plata care a fost in ian 2005 pt sanatate?Avand in vedere ca am primit doar o decizie emisa in interiorul termenului si comunicata dupa expirare termen,mai pot sa-mi faca executare silita?Intrucat nu a fost trimisa cu confirmare de primire si putem sa nu o primesc deloc,deci nu poate fi facuta dovada comunicarii,e oportun sa fac contestatie?Mai sunt si alte legi care reglementeaza prescrierea?
dreptul de a cere executare silita a inceput la data de 25 ian 2005, cand era termenul de plata pentru contributia la sanatate.
asadar, 5 ani se calculeaza de la data de 1 ian 2006, pana la data de 31 dec 2010

ART. 131 cod procedura fiscala
Începerea termenului de prescripţie
(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.

Avnd in vedere ca nu sa comunicat cu confirmare de primire va recomand sa nu luati in considerare nici un act comunicat si prin urmare sa nu faceti nici un demers, suplimentar din punctul meu de vedere numai adminisrtatia fiscala va poate urmari silit intrucat este in prezent singura institutie abilitata sa colecteze acest impozit si nu Casa de sanatate.:O
administratia financiara colecteaza numai impozitele cu retinere la sursa.

in speta noastra casa de asigurari de sanatate este organ de executare, cf capitolului V din ORDIN Nr. 617 din 13 august 2007
In opinia mea avnd in vedere ca aceste sume intra sub incidenta bugetului general consolidat sunt de competenta de executare a fiscului, fiind aplicabile dispozitiile codului de procedura fiscala.

Un ordin nu are valabilitate peste o lege organica .

Romanica noastra #-o
eu va asigur ca fiscul nu colecteaza decat contributiile angajatorilor la fondul de sanatate si ale angajatilor, cu retinere la sursa de catre angajatori.

PF, II-urile, IF-urile si alte venituri din activ independente nu depun declaratiile la administratiile financiare, ci la Casa de Sanatate.

executarea silita se face in baza OG 92/2003 dar de catre executori ai Casei de Sanatate.