avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... prescriptie decizie pt 2004?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

prescriptie decizie pt 2004?

Am o problema greu de interpretat pt mine care sunt numai economist.In Dec 2004 am inregistrat un contract de comision cu un SRL si am platit impozit retinut la sursa 10% cf Cod fiscal declarat la fisc prin declaratia 205 dar nu am platit si contributie sanatate si nu am declarat nimic in acest sens.Presupun ca,Casa De Sanatate a preluat date de la Fisc si a emis in 11.12.2009 o decizie de impunere care contine contributie sanatate si majorari considerandu-ma PFA,comunicata in 29.01.2010-data de pe plic.Cf art 91si131din OG92/2003 consider ca termenul de prescriptie incepe din 01.01.2005 si se termina in 01.01.2010 dar comunicarea s-a facut in 29.01.2010 iar data deciziei este 11.12.2009.De cand incepe termenul de executare silita sa curga?Dupa parerea mea dupa expirarea termenului de plata care a fost in ian 2005 pt sanatate?Avand in vedere ca am primit doar o decizie emisa in interiorul termenului si comunicata dupa expirare termen,mai pot sa-mi faca executare silita?Intrucat nu a fost trimisa cu confirmare de primire si putem sa nu o primesc deloc,deci nu poate fi facuta dovada comunicarii,e oportun sa fac contestatie?Mai sunt si alte legi care reglementeaza prescrierea?

Alte discuții în legătură

Decizie impunere pt 2004 prescrisa? MARIANAV MARIANAV Am o problema greu de interpretat pt mine care sunt numai economist.In Dec 2004 am inregistrat un contract de comision cu un SRL si am platit impozit retinut ... (vezi toată discuția)
Suma accesorii de plata pentru cass dariad dariad Sotul meu a primit o decizie de plata sub forma de suma accesorii de plata pentru CASS constand din dobanzi si penalitati pentru perioada 01.01.1998 - ... (vezi toată discuția)
Asigurari cass neplatite - ianuarie 2005 georgiana.td georgiana.td Buna ziua . Am primit o instiintare de la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate prin care eram anuntata ca nu mi-am platit contributia la asigurarile de ... (vezi toată discuția)