Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda de circulatie

Buna seara. Amenzile de circulatie se prescriu ?
sieg1703, utilizator
Sunt 2 termene distincte,un termen de prescriere a obligatiei fiscale prevazut in Codul de procedura fiscala, si altul de prescriere a executarii
Amenda contraventionala este o creanta fiscala,care se stinge si prin executare silita, potrivit dispozitiilor Codului de procedura fiscala=O.G. nr. 92/2003.
Prescriptia dreptului de a cere executarea silita este prevazuta in art. 131 Cod procedura fiscala si este de 5 ani, termen care incepe sa curga de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a fost constata si consemnata contraventia
OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor reglementeaza doua termene distincte de prescriptie.
Art. 13
(1) Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei.

Art. 14. - (1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancţiunii.
Multumesc frumos. Executarea silita e competenta fiscului sau al autoritatii locale ?