Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... delegarea sau detasarea functionarului public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

delegarea sau detasarea functionarului public

Am si eu o intrebare. Ce se intampla daca in timpul delegarii sau detasarii intervine boala si trebuie sa-mi i-au concediu medical ? Mentionez, pun astfel problema intrucat sunt deja "trimis" sa lucrez in alta intitutie de 2 zile si nu am primit decat un ordin de deplasare.
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Buna ziua,
In cazul unui concediu medical raporturile de serviciu se suspenda, trebuie anuntat platitorul (institutia care deleaga) si prezentat certificatul de concediu medical pana la data de 5 a lunii urmatoare celei in care a fost acordat concediu.
In cazul concediului medical care are o durata de peste 30 de zile se suspenda raportul de serviciu ...
ati fost delegat, sau detasat? sau trimis in misiune speciala in guatemala? oricum...chestia cu "trimisul de 2 ani la alta institutie" mi se pare atat de stupida, mai ales ca n-ati pomenit de vreun act administrativ de modificare a raportului de serviciu, incat refuz ca cred ca abia acum ati descoperit statutul functionarilor publici...sau poate, nici acum? :)