Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale radiere firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

radiere firma

am o firma pe care vreau sa o radiez, cum fac asta cu cele mai mici costuri avand in vedere ca nu am nici angajati si nici datorii.
Se radiaza de la sine daca nu depun bilantul?
Nu.S-a abrogat aceasta prevedere.
Mergeti la Reg. comertului si luati cerere de dizolvare si radiere
faceti cererea cu dizolvare si radeiere fara lichidator si contabila sa va faca decizia
asociatului(asociatilor ) dupa balanta.
Bilantul pe 2012 il depuneti si apoi faceti dizolvarea .
Succes!!
iulia53, utilizator
In cazul in care nu aveti datorii catre stat sau catre terti, atunci puteti merge pe procedura de dizolvare si lichidare simultana, urmata de radiere.

Procedura o gasiti pe site-ul ONRC-ului: [ link extern ]

Off-topic: pentru doamna iulia53: eu din cate stiam contabilul se ocupa de contabilitatea unei societati comerciale, nicidecum de redactarea de hotarari AGA sau de actele juridice ale societatii! Intr-adevar, daca persoana respectiva este expert contabil, ii poate face bilantul de lichidare al societatii comerciale!