Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor nastere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor nastere copil

Buna seara
Potrivit art.51 din contractul colectiv de munca la nivel national se plateste un salariu mediu pe unitate salariatei pentru nasterea fiecarui copil.
As dori sa stiu cum se calculeaza acest salariu, care sunt contributiile care se platesc la acest salariu, si care este temeiul legal in baza caruia se platesc aceste contributii.

Va multumesc
Pai modul de calcul este reprezentat de grila de salarizare a societatii, pe baza acelei grile stabiliti salariul mediu, in ceea ce priveste contributiile ce se retin, acestea sunt ca la orice salariu datorat, adica toate contributiile.