Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie pentru cresterea copilului

buna ziua,intrebarea mea este urmatoare: Daca sunt angajata de 1 an si 8 luni,cu 5 ore/ zi(30 ore /saptamana), cu un salariu de 438,pot beneficia de indemnizatia pentru cerstrea copilului? si daca da la ce suma ma pot astepta? multumesc anticipat
Acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului nu este conditionata de durata timpului de munca - norma intreaga sau timp partial.

Prin urmare, veti benficia de indemnizatia pentru CCC numai daca ati realizat venituri supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior dtae nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau v-ati aflat într-una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

Cuantumul indemnizatiei este 85% din din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi nici mai mare de 6,8 ISR in cazul CCC cu o durata de 1 an sau nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi nici mai mare de 2,4 ISR in cazul CCC cu o durata de 2 ani.

ISR = indicatorul social de referinta in vigoare , care are actual o valoare de 500 lei.

Astfel, cuantumul indemnizatiei este cuprins intre 600 lei si 3400 lei pentru CCC cu o durat de 1 an si intre 600 si 1200 lei pentru CCC cu o durata de doi ani.

In cazul dvs, indemnziatia va fi de minim 600 lei.
multumesc foarte mult pentru informatiile date.