Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxe mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxe mostenire

Tata a murit pe 23.09.2012 , iar mama pe 7.11.2012. E u sunt singurul copil. Mama nu a facut succesiune dupa moartea tatei. Nici eu. Mostenirea consta in casa (chirpici, 663 mp), grajd (chirpici) si pamant (3 ha).
Notarul imi face succesiune pentru mama (12000 Ron) si pentru mine (5000 Ron).
De ce si pentru mama care a decedat si pentru mine ?
Va multumesc.
Sunt doi morti (tatal , apoi mama) si doua succesiuni (dupa decesul tatalui mostenitori sunt mama si dvs, si dupa decesul mamei ramaneti singura mostenitoare). Chiar daca faceti un singur certificat de mostenitor cu succesiuni succesive sau doua certificate, pentru fiecare decedat in parte, tot doua onorarii platiti.