Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... lamuriri referitor la adunarea generala proprietarilor ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

lamuriri referitor la adunarea generala proprietarilor leg 230/2007

daca la art.25.al(4) din legea 230/2007 se spune asa:'' hotararile adunarii generale se consemneaza in registru procese verbale al asociatiei , se semneaza de catre toti membrii comitetului executiv si se comunica in scris tuturor proprietarilor''.Am inteles ca asociatia de proprietari poate stabili penalitati sumelor restante numai in adunarea generala.Asociatia mea nu a iuncalcat acest articol de lege cand nu a comunicat proprietarilor decizia luata?
Comunicare poate fi facuta prin orice mijloc posibil de a se aduce la cunostiinta proprietarilor hotaririle luate, inclusiv prin afisare la sediul asociatiei, astfel ca nu se incalca nici o obligatie.
top dan a scris:

Comunicare poate fi facuta prin orice mijloc posibil de a se aduce la cunostiinta proprietarilor hotaririle luate, inclusiv prin afisare la sediul asociatiei, astfel ca nu se incalca nici o obligatie.
orice mijloc posibil SCRIS, domnule avocat.
in 95% din asociatii (daca nu chiar mai mult) nu se afiseaza nici deciziile adunarii generale, nici cele ale comitetului executiv. cele din urma chiar sint mai mult decit obligatorii, deoarece la sedintele comitetului executiv nu au acces decit membrii acestuia, ceilalti proprietari neavind alta sursa de informatii SCRISE despre cele hotarite.
este obligatoriu a fi SCRISE pentru ca
VERBA VOLANT, SCRIPTA MANENT — Vorbele zboara, scrisul ramâne.

iar informatiile orale isi denatureaza sensul prin principiului telefonului fara fir (jocul, nu celularele)
ContSters61266, utilizator
Dându-i dreptate lui "felix34", vă daţi seama câta avizierul trebuie?
Nici la noi la bloc nu sunt afişate, fiindcă nu avem avizier aşa mare..
rekul05 a scris:

Dându-i dreptate lui "felix34", vă daţi seama câta avizierul trebuie?
Nici la noi la bloc nu sunt afişate, fiindcă nu avem avizier aşa mare..

Faceti-va afisier. La noi se afiseaza toate hotararile adunarii generale si deciziile comitetului executiv atunci cand se iau. Se afiseaza orice lucrare care se executa: contract cu executantul, devizul de lucrari, repartizarea cheltuielilor pe fiecare propietar si in final data receptiei lucrarii unde in afara comisiei stabilita de presedinte sunt invitati toti proprietarii care vor sa participe.
Se publica aproape orice chiar pe forumul asociatiei.
rekul05 a scris:

Dându-i dreptate lui "felix34", vă daţi seama câta avizierul trebuie?
Nici la noi la bloc nu sunt afişate, fiindcă nu avem avizier aşa mare..

se pot afisa deciziile si pe geamurile de la intrare, la lift, unde ar sari mai usor in ochii locatarilor. de obicei omul se uita la avizier doar la tabelul de intretinere, ca sa vada cit are de platit (cine doreste cu adevarat asta si chiar plateste, nu ca altii :D). nu sint multi care se uita la toate afisele de nacolo, decit daca sint nfacute de asa natura incit sa sara in ochi (culori stridente, scris mare si bolduit, etc)