Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire sau act vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire sau act vanzare cumparare

Buna seara am si eu o problema.
Mama a murit,tata s-a recasatorit sunt casatoriti de 30ani.Mama pe care o am acum are un apartament proprietate personala in caz de deces al mamei noi si tatal putem sa o mostenim si ce rude ar putea fi chemate la succesiune.Mentionez ca nu are copii.Si o alta problema actul de vanzare cumpare cu habitatie viagera sau clauza de intretinere poate fi atacat de rudele mamei.
1) orice act poate fi atacat : dar nu și câștigat un drept vizat/”vânat” ;
2) Da, o puteți moșteni : tata și dvs. (dacă în realitate situația este ce din postarea dvs.)
Numai tatal o mosteneste in concurs cu alte rude daca are - frati, nepoti, parinti ( daca mai sunt in viata) Dvs va mosteniti tatal cand va veni vremea.
Daca mama vitrega va vinde imobilul cu clauze sau semnati cu dansa un contract de intretinere ( mai potrivit daca nu platiti pretul), rudele acesteia chiar daca ar ataca actul, sansele de reusita sunt mici.
gi-jane2, moderator