avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua!
sunt nascuta pe data de 02.11.1959 vechime in munca de la data de 01.09.1978 si pana in prezent. in perioada 01.09.1978 -06.05.1984 am lucrat in conditii grupa II.
Va rog sa imi spuneti cand pot iesi la pensie anticipata?
Din pacate nu puteti iesi deocamdata .Potrivit disp. art.62 din Legea 263/2010 (legea pensiilor) "Pensia anticipata se cuvine , cu cel mult 5 ani inaintea varstei standard de pensionare ,persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de lege." In cazul dvs. stagiul complet de cotizare este de 31 ani si 7 luni si data limita de iesire la pensie pentru limita de varsta este iunie 2021 la implinirea varstei de 61 ani si 7 luni . Deci pensia anticipata vi se cuvine din 2016 . In grupa ati lucrat mai putin de 6 ani astfel ca nu veti putea beneficia de reducerea varstei de pensionare cu un an.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vârsta minima si cotizatia realizata Natalbanat Natalbanat La vârsta de 62 de ani si 2 luni si cu cotizatia realizata de 23 de ani si 7 luni, un barbat poate iesi la pensie? Multumesc anticipat pentru raspuns. (vezi toată discuția)
Pensie anticipata alexia deacu alexia deacu Buna ziua! As dori sa imi calculati si mie cand va iesi tatal meu la pensie stiind de la el urmatoarele date:are varsta de 58 de ani,35 de ani vechime in ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata marcelsec marcelsec as dori o lamurire ptr. socrul meu ,care are 60 ani,27 ani vechime fara grupa ...momentan este angajat si ar dori sa stie daca poate iesi la pensie ... (vezi toată discuția)