Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

as dori o lamurire ptr. socrul meu ,care are 60 ani,27 ani vechime fara grupa ...momentan este angajat si ar dori sa stie daca poate iesi la pensie anticipat,si in ce conditii !!!VA MULTUMESC ANTICIPAT ptr. un raspuns.
Cu acest stagiu de cotizare,doar limita de varsta la 65 de ani.
Conform art.62 din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice,pensia anticipata se cuvine,cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare(65 ani)si realizarea unui stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare(35 ani). Deci nu se incadreaza. Nu poate beneficia nici de pensie anticipata partiala,pentru care trebuie sa aiba varsta de 60 ani,dar si stagiul complet de cotizare de
35 ani.

1. Fiind nascut dupa decembrie 1949 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita pensie pentru limita de varsta la 65 de ani.

3. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare) la 60 de ani trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 43 de ani.

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala la 60 de ani ntrebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 35 de ani.

5. Deoarece are deocamdata un stagiu de cotizare de numai 27 de ani nu poate beneficia decat da pensie pentru limita de varsta la 65 de ani.