avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum pot beneficia de o categorie de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum pot beneficia de o categorie de pensie?

Buna ziua,am o intrebare,socrul meu are 62 de ani din care 33 de ani si 8 luni lucrati in campul munci,doreste sa stie cum poate intra la pensie,momentan nu are un loc de munca.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:13, 24 Iunie 2012
Daca este nascut dupa 01/01/1950
-Limita de varsta la 65 de ani.
-Pentru pensie anticipata conditia de stagiu este de 43 de ani(fara stagiu asimilat)
-Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala cu penalizare este de 35 de ani(fara stagiu asimilat).
la cerere cu cei 33 de ani in campul munci nu se poate?
Conditia de varsta(60 de ani)este indeplinita.
Nu indeplineste conditia de stagiu(35 de ani).
deci sa inteleg ca nu se poate nici la cerere?
va multumesc
1. Toate pensionarile se fac la cererea celui interesat.

2. Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta trebuie indeplinite cumulat doua conditii:
- varsta standard de pensionare;
- stagiul minim de cotizare.

3. Pensia anticipata (fara diminuare) se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege.

4. Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum si celor care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 8 ani.

5. In cazul socrului dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

6. Fata de cele prezentate de dvs., la ora actuala socrul dvs. nu poate beneficiade nici una din pensiile enumerate mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata sau de urmas gabrielvisan gabrielvisan Tatal meu face anul acesta 55 de ani. Are 30 ani pe cartea de munca. poate primi vreun fel de pensie? Mama mea are 10 ani pe cartea de munca cu grupa. a murit ... (vezi toată discuția)
Vârsta minima si cotizatia realizata Natalbanat Natalbanat La vârsta de 62 de ani si 2 luni si cu cotizatia realizata de 23 de ani si 7 luni, un barbat poate iesi la pensie? Multumesc anticipat pentru raspuns. (vezi toată discuția)
Pensie anticipata marcelsec marcelsec as dori o lamurire ptr. socrul meu ,care are 60 ani,27 ani vechime fara grupa ...momentan este angajat si ar dori sa stie daca poate iesi la pensie ... (vezi toată discuția)