Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata sau de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata sau de urmas

Tatal meu face anul acesta 55 de ani. Are 30 ani pe cartea de munca. poate primi vreun fel de pensie? Mama mea are 10 ani pe cartea de munca cu grupa. a murit la 40 de ani. ar fi implinit 53 anul acesta. Tata poate beneficia de vreo pensie din partea mamei. nu erau divortati.
Tatal Dvs. trebuie sa munceasca pentru a realiza stagiul de cotizare de 35 de ani pentru un stagiu complet de cotizare, nu beneficiaza de pensie de urmas.

Legea 263/2011:

ART. 53
(1) Vârsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru bãrbaţi si un stagiu complet de cotizare de 35 de ani vechime in munca.
ART. 62
(1) Pensia anticipatã se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevãzut de prezenta lege.
ART. 65
(1) Pensia anticipatã parţialã se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care au depãşit stagiul complet de cotizare cu pânã la 8 ani.
ART. 83
Pensia de urmaş se cuvine copiilor şi soţului supravieţuitor, dacã susţinãtorul decedat era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii.
ART. 85
(1) Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş pe tot timpul vieţii, la împlinirea vârstei standard de pensionare, dacã durata cãsãtoriei a fost de cel puţin 15 ani.

.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
-Limita de varsta la 65 de ani.
-Pensie anticipata partiala cu penalizare de 45% la 60 de ani,daca va indeplini si conditia de stagiu de 35 de ani,fara stagiu asimilat.