avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 403 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Condiile pensionarii anticipate la barbati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Condiile pensionarii anticipate la barbati

Un barbat de 62 de ani ,cu o durata de cotizare de 19 ani se poate pensiona anticipat ? In cazul afirmativ, va beneficia de asistenta ( asigurare) medicala pana la implinirea varstei de pensionare ?
Cel mai recent răspuns: sv.cristian , utilizator 23:53, 17 Septembrie 2013
In cazul dvs, barbatul care are varsta de 62 de ani cu vechime de 19 ani, se poate inscrie la pensie numai la varsta de 65 de ani.
Temei legal:
ART. 53
(1) Vârsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru bărbaţi.
(3) Stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi.

Pensia anticipată
ART. 62
(1) Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de
pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare
decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege.

Pensia anticipată parţială
ART. 65
(1) Pensia anticipată parţială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard
de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care
au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipată parțială Victor vacaru Victor vacaru Am 34 ani si 5 luni de contributiI platite,9 ani gr II si 61 ani varsta.pot cere pensionarrea anticipata partiala Multumesc (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata sau de urmas gabrielvisan gabrielvisan Tatal meu face anul acesta 55 de ani. Are 30 ani pe cartea de munca. poate primi vreun fel de pensie? Mama mea are 10 ani pe cartea de munca cu grupa. a murit ... (vezi toată discuția)
Vârsta minima si cotizatia realizata Natalbanat Natalbanat La vârsta de 62 de ani si 2 luni si cu cotizatia realizata de 23 de ani si 7 luni, un barbat poate iesi la pensie? Multumesc anticipat pentru raspuns. (vezi toată discuția)