Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Condiile pensionarii anticipate la barbati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Condiile pensionarii anticipate la barbati

Un barbat de 62 de ani ,cu o durata de cotizare de 19 ani se poate pensiona anticipat ? In cazul afirmativ, va beneficia de asistenta ( asigurare) medicala pana la implinirea varstei de pensionare ?
In cazul dvs, barbatul care are varsta de 62 de ani cu vechime de 19 ani, se poate inscrie la pensie numai la varsta de 65 de ani.
Temei legal:
ART. 53
(1) Vârsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru bărbaţi.
(3) Stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi.

Pensia anticipată
ART. 62
(1) Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de
pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare
decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege.

Pensia anticipată parţială
ART. 65
(1) Pensia anticipată parţială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard
de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care
au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani