Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Mandat de executare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Mandat de executare

Va rog frumos sa imi spuneti cum trebuie sa arate o cerere de anulare a mandatului de executare dat inainte sa poata face contestatie la sentinta? trebuie sa o faca avocatul sau poate un membru al familiei?
avocatul in numele inculpatului sau chiar el in nume propriu.
Inclulpatul este deja arestat, atunci doar avocatul mai poate depune? si Va rog frumos sa imi spuneti Care este termenul de depunere ?
stochelrodu, utilizator
Cererea se intituleaza contestatie la executare si se intemeiaza pe disp art. 461 lit.a C.pr.pen.
Legea nu prevede un termen pana la care poate fi facuta aceasta contestatie.
Poate sa o faca si persoana arestata.