Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Stagiatura
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Stagiatura

Dupa admiterea in barou se poate ca cei doi ani de stagiatura sa se faca la un cabinet de avocatura din strainatate?
fara suparare dar treci putin si pe la sectiunea gramatica :D

ABEA il folosesti scris separat cand spui de exemplu cuiva ca :A BEA apa este sanatos
ABIA este adverb si asa se scrie corect
~ Conținut șters la cerere ~
...si orientativ daca se poate sti ce costuri implica stagiatura? In multe cazuri am inteles ca se plateste.
Stagiatura nu se plateste,insa, la inscriere vei plati 1500 lei (taxa inscriere in tabloul avocatilor)+ 276 lei (taxa barou si C.A.A ).
In afara de asta, in primul an de stagiatura veniturile vor fi destul de mici.
Cea mai grea parte va fi sa gasesti un maestru care sa fie om cu tine.
la cj e 1000 lei inscrierea pe tabloul avocatilor stagiari. 180 lei roba.~130 lei stampila. cotizatia pe luna indiferent de cat incasari faci este ~120 lei (in cazul in care ai trecut in contractul de colaborare cu maestrul salar 800 ron,daca ai mai mult platesti mai mult).pe langa asta trebuie sa gasesti un maestru care in unele cazuri costa,in altele nu dar in 90% din cazuri nu vei fii platit/a cu acei 800 ron/luna