Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general BONURI DE MASA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

BONURI DE MASA

E normal ca bonurile de masa si cele care ni s-au oferit de sarbatori cele cadou sa fie inpozitate?

Tichetele de masa se impoziteaza,au fost eliminate din sfera veniturilor neimpozabile la calculul impozitului pe salarii prin OUG 58/2010 si sunt tratate drept venituri salariale.

Tichetele de masa nu sunt cuprinse in baza lunara de calcul a contributiilor sociale obligatorii
Normele de aplicare a Codului fiscal prevad urmatoarele:

"109^1. Valoarea tichetelor de masă, tichetelor de creșă, tichetelor cadou, tichetelor de vacanţă, acordate potrivit legii, luată în calcul la determinarea impozitului pe veniturile din salarii, este valoarea nominală. Veniturile respective se impozitează ca venituri din salarii în luna în care acestea sunt primite "