Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... deducere suplimentara copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

deducere suplimentara copil

In cazul in care un angajat depune actele justificative necesare pentru deducere suplimentara, aceasta se acorda incepand cu data depunerii documentelor sau incepand cu data nasterii copilului? Exista vreo preveder legala in acest sens?
parerea mea este ca deducerea suplimentara se acorda de la data nasterii copilului ...
@freeelis

Asta ar insemna sa se poata acorda si retroactiv, lucru care, dupa parerea mea este imposibil in cadrul regimului fiscal din Romania, deoarece ar insemna recalculari de salarii, rectificare de declaratii, etc.
De aceea, inclusiv la societatea noastra, deducerea intra in vigoare incepand cu luna aferenta datei depunerii cererii.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Exista cumva vreun act normativ care interzice asa ceva? ... regimul fiscal din Romania nu are nicio legatura cu acest lucru , iar rectificarea documentelor este o operatiune permisa .
104. În situaţia în care depunerea documentelor justificative privind acordarea deducerii personale se face ulterior apariţiei evenimentului care modifică, în sensul majorării, nivelul acesteia, angajatorul/plătitorul de venituri din salarii va acorda deducerea personală reconsiderată o dată cu plata drepturilor salariale aferente lunii în care contribuabilul a depus toate documentele justificative.

104 de unde ???? ..