Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Deductibilitate provizion
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Deductibilitate provizion

Am constituit un provizion pt creante neincasate (cu scadenda in 2010) si doresc sa imi spuneti daca la calculul impozitului pe profit cheltuiala cu provizionul este deductibila in totalitate sau doar limitat. Cu multumiri!
ART. 22 Provizioane şi rezerve-Cod Fiscal
(1) Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor şi provizioanelor, numai în conformitate cu prezentul articol, astfel:

c) provizioanele constituite în limita unui procent de 20% începând cu data de 1 ianuarie 2004, 25% începând cu data de 1 ianuarie 2005, 30% începând cu data de 1 ianuarie 2006, din valoarea creanţelor asupra clienţilor, înregistrate de către contribuabili, altele decât cele prevăzute la lit. d), f), g) şi i), care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
1. sunt înregistrate după data de 1 ianuarie 2004;
2. sunt neîncasate într-o perioadă ce depăşeşte 270 de zile de la data scadenţei;
3. nu sunt garantate de altă persoană;
4. sunt datorate de o persoană care nu este persoană afiliată contribuabilului;
5. au fost incluse în veniturile impozabile ale contribuabilului;