Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Rectificarea greselii din certificatul de casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Rectificarea greselii din certificatul de casatorie

Buna, am nevoie de ajutorul vostrul. In 2010 am facut certificat de căsătorie roman in baza certificatului de cetatenie si a cert. de căsătorie moldovenesc, dar a fost greșit o litera in familie si pentru retificarea greșeli mi se cere cert. de căsătorie moldovenesc unde a fost înregistrat cu un număr dar din păcate acel certificat lam pierdut si am scos alt cert. de casatorie de la arhiva dar au spus ca trebuie acel număr din spate. Spunetimi va rog ce sa fac si unde sa mă adresez? Mersi mult.
Cereti lamuriri ofiterului de stare civila, care de altfel era obligat la solicitarea dvs. de transcriere sa verifice actele atunci . Acum pentru a va rectifica greseala , dvs. nu aveti decat sa solicitati un alt certificat eliberat de aceeasi primarie din Moldova unde v-ati casatorit. Daca nu sunteti inteles solicitati o audienta la seful serviciului. Puteti sa faceti dovada numelui si implicit a greselilor strecurate si cu actele moldovene pe care le depuneti la cererea de rectificare, ori actele parintilor dvs. daca greseala se refera la dumnealor. Certificatul de casatorie daca il aveti pierdut nu aveti decat sa solicitati altul, intrucat acesta este obligatoriu o dovada de baza. Oricum la dosarul de transcriere aveti copia si traducerea in original a certificatului initial, deci d.na de la starea civila are un exemplu. Problema esta ca nu cumva certificatul moldovenesc sa fie gresit si atunci d.na de la starea civila nu este de vina. In acest caz dvs. puteti sa solicitati ca cei din Moldova sa va elibereze un certificat care sa cuprinda mentiunile de rectificare din Moldova. Reveniti cu amanunte.
Justitiarul711, utilizator