Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... modificarea legii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

modificarea legii

Daca o lege se modifica in timpul procesului aceasta se aplica cum era la momentul chemarii in judecata sau se aplica cum este ea modificata in timpul procesului.
Multumesc
daca este vorba de o lege de drept material, se aplica legea in vigoare in momentul in care actul juridic care face obiectul judecatii se indeplineste.

Daca e vorba de o lege de drept procesual, este o discutie mai complicata (noul cod de procedura se va aplica, cu exceptii, numai proceselor incepute dupa 1 februarie 2013, dar alte dispozitii procesuale, cum ar fi cele promovate de mica reforma se aplica si proceselor care au ca obiect acte juridice incheiate anterior intrarii lor in vigoare).

Acum, daca vreti un raspuns mai clar, trebuie sa fiti mai precis
Un proces a inceput in 1996 cand inca era in vigoare legea 199/1955 privind taxele de timbru iar pe parcursul procesului apare legea 146/1997 care modifica taxa de timbru. Credeti ca tribunalul poate invoca legea cea noua pentru a plati restul taxei??
timbrajul ca ramane cel de la data inceperii procesului.
Multumesc pentu raspuns.