Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... restituire placute inmatriculare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

restituire placute inmatriculare

Buna ziua mi au fost ridicate placutele de inmatriculare in lipsa de asigurare ,imediat la cateva zile am fost la politie pentru a face dovada asigurari valabile,(acte primite prin email, tin sa mentionez masina este de anglia si asigurarea am facut o online ) surpriza domnii politisti nu au vrut sa imi restitue placutele de inmatriculare mi au cerut extras de cont pentru a verifica ca, am platit asigurarea (zic ei). acum intrebarea mea este si va rog daca pute ti sa imi raspunde ti .Daca eu am toate actele valabile itp,asigurare etc. de ce i mi retin incontinuare placutele fara a verifica daca asigurarea este sau nu valabila . ma simt neindreptatit si cred ca se fac abuzuri prin chestia asta . va multumesc
Nu stiun sa va raspund la intrebare,dar aveti mare grija ca politia romana se misca foarte repede,in cazul in care nu rezolvati problema cat mai repede cu putinta,placutele se vor trimite in tara de unde provin,recuperarea lor putandu-se face doar in acea tara.