Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia pentru cresterea copilului

Buna ziua,
Sunt insarcinata, iar veniturile mele se impart in 2, adica am carte de munca plus drepturi de autor (egale in fiecare luna). La calculul indemnizatiei de crestere a copilului mi se vor lua in calcul ambele venituri? Dar la concediul pre si post natal?
La calculul indemnizatiei pentru CCC se iau in considerare ambele venituri realizate.
Multumesc! Dar la concediul pre si post natal se iau in considerare ambele?
1. Veniturile din drepturi de autor se iau in calculul indemnizatiei pentru concediul de maternitate (pre si postnatal) daca vi s-a retinut contributia de 0,85% pentru concedii si indemnizatii.

2. In aceasta situatie indemnizatia va fi platita de Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate unde veti prezenta o copie dupa certificatele medicale cu semnatura si parafa medicului care le-a emis.