Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul salarii

Buna seara. Poate sa-mi calculeze si mie cineva un salaraiu dupa urmatoarele date:
Pt. luna dec.2012
Salar tarifar 1068
Ore lucrate 166 din care 14 suplimentare cu spor 200%
Spor vechime 16%
Cu un copil pentru deducere
Tichete in valoare de 335 lei.
Vreu sa stiu daca pt calculul oreleor suplimentare se poate folosi un alt salariu orar decat pt orele lucrare in program normal, exista vreo lege unde se stipuleaza acest lucru.
Multumesc mult!
Buna seara,

Am incercat simularea acestui salariu in programul de salarii pe care il utilizez. Precizez ca salariile nu sunt specialitatea mea, insa sper sa va fie de folos. In opinia mea, orele suplimentare se determina utilizand salariu orar pentru orele lucrate in program normal(art.123, alineatul 1 din Codul Muncii).

1.Cheltuieli cu salariile 641= 421 1.436
2.Retineri salariati 421= % 447
Impozit pe salarii 444 210
Somaj asigurati 4372 7
CAS individuala asigurati 4312 151
CASS individuala asigurati 4314 79
3 Tichete de masa 642=5328 335
4 Contr. pt. asig. accidente munca 6451=4311 4
5 Contr. soc. la fd. somaj 6452=4371 7
6 Fd. garantare creante salariale 6452=4371 4
7 CASS - datorat de soc. 6453=4313 75
8 CAS calculat - societate 6451=4311 299
9 Contr. pt. concedii si indemnizatii 6451=4311 12
Salariu net(fara tichete) 989 lei

Numai bine
Multumesc.
A iesit asa cum am calculat si eu, numai ca a noastra contabila a calculat salaiu pt. ore suplimentare dupa formula salartarifar/170 ore x cu nr de ore suplim. Ii permite vreo lega sa faca asa ceva, sau este o gaselnita pentru a ne "pacali".
Un exemplu de calcul gasiti si aici:
[ link extern ]
Buna seara,
Pentru a nu mai deschide un alt topic, am urmatoarele intrebari ,daca ma poate ajuta un contabil:
La concediu medical, se retine doar pensie, somaj 0,5% si impozit 16%?Pensie=salariul minim(600 lei) x 10,5% x zile concediu/zile lucratoare sau 10,5% din venitul brut?
Dupa 30 de zile calendaristice de concediu medical,nu se mai aplica cota de somaj?Se scade doar pensia si impozitul?Iar pentru concediu risc maternal si prenatal se opreste doar contributia la pensie din venitul brut?
Sper sa nu supar pe nimeni cu atat de multe intrebari, dar in urma calculelor gresite ale angajatorului, risc sa pierd cateva zeci de milioane,asadar trebuie sa vin cu demostratia calculului facut de mine, in baza legilor, evident.M-ar ajuta mult daca imi veti specifica si legea aferenta acestor calcule.
Multumesc foarte mult.

Buna seara
O sa incerc sa va raspund la intrebarile puse de dvs sper sa va fie de folos.
Pt zilele se cm cas angajat se calculeaza asfel:741 xnr.zile cm/nr zile lucr x10.5%
741 repr 35% din 2117 salar mediu pe economie 2012(2223 sal mediu pe ec pt 2013)
Nu se impoziteaza indemizatia de risc maternal,maternitate(prenatal si post natal) conf art 42 cod fiscal
Nu se retine somaj pentru cm mai mari de 30 zile(Legea 76/2002-somaj).