avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 982 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... despre art.37.lit.b urmat de o noua condamnare dupa ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

despre art.37.lit.b urmat de o noua condamnare dupa reabilitarea de drept si altele.

Buna.Am o nelamurire cu privire la recidiva PostExecutorie,casarea in totalitate a unei unei setinte cu dispozitia Rejudecarii si a Reabilitarii de drept cat si fata de o noua hotarare privind setinta penala din data de.04.10.2012,a unei noi condamnari in baza art.257.cp,pentru care am sa va explic nelamurirea si altele pentru care va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Extras din sp.nr.169/2012-Decizia setintei penale nr.169 din data de.04.10.2012, a tribunalului Bihor. Instanta Hotareste fata de infractiunea prv.de art.257.Cp : Din fisa de cazier judiciar rezulta ca inculpatul are atecedente penale.
-Prin sp.71/2003 a Judecatoriei Zalau inculpatul a fost condamnat la o pedeapsa de 3 ani inchisoare.A fost eliberat la data de 24.11.2004,cu un rest de pedeapsa neexecutat de 990 de zile,durata ce a expirat la data de 15.08.2007.
-Prin sp.nr.490/2005 a Judecatoriei Zalau,definitiva la data de 25.06.2005 prin neapelare,inculpatul a fost condamnat la o pedeapsa de 3 ani inchisoare cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei pe un termen de 5 ani.Inculpatul a fost reabilitat de drept la data de 25.10.2010,in conf.cu prev.art.86.ind.6.Cpp.
-Instanta.Fata de probele administrate in cauza,vazand si criteriile generale de individualizare a pedepsei prev.in art. 72.Cpp,cat si prev de art.320 ind.1.Cpp,tinand seama de starea de recidiva PostExecutorie,instanta urmeaza sa-l condamne pe inculpat la o pedeapsa de 4 ani inchisoare,apreciind ca scopul pedepsei poate fi atins doar prin executarea pedepsei in regim de detentie,fara retinerea circumstantelor atenuante.
-In numele Legii Hotareste: in baza art.257 c.penal.cu aplicarea art.41,art.42 si art.37.lit.b C.penal cu aplicarea art.320 ind.1 al c.p.p.,condamna pe inculpatul P.A. fiul lui si al ....etc etc..(date personale Cod numeric personal),recidivist postexecutoriu pentru savarsirea infractiunii de trafic de influenta in forma continuata,la pedeapsa de 4 ani inchisoare in regim privativ de libertate,cu aplicarea art.71,64 lit.a teza ll si lit.b C.penal.
Fata de cele de mai sus relatate nelamurirea mea este:
-Desii faptele prev de ar.257.Cp,majoritatea inculpatilor fara atecedente penale acestia sunt condamnati cu suspendarea conditionata prev.de lege.
Intrebarea si nelamurirea mea este urmatoare: Persoanele care au fost condamnate si ulterior reabilitate atat de drept cat si la cerere judecatoreasca,pot fi considerate recidiviste sau recidiviste post executorie? Eu in baza recidivei postexecutorii am avut parte de condamnare cu executare(privativ de libertate) fata de acei 4 ani mentionati mai sus?
-De mentionat ca fata de sp.71/2003,a Judecatoriei Zalau (mai sus mentionata) am atacat-o cu revizuire la Curtea de Apel Cluj si aceasta Instanta superioara a casat-o in intregime dispunandu-se rejudecarea ei si anularea mandatului de executare a pedepsei.(Hotarare definitiva)
-In baza Rejudecarii a setintei 71/2003,dispusa de catre Curtea de Apel Cluj, prin casarea acestei setinte,sa inceput o noua setinta penala (o noua judecata) sp.nr.490/2005,de catre aceasi instanta respectiv Judecatoria Zalau,care sa finalizat prin neapelare (ramasa definitiva)la data de 25.06.2005.condamnat fiind la o pedeapsa de 3 ani inchisoare cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei pe un termen de 5 ani.
Ce pot face si care sunt calile de atac fata de cele relatate mai sus.?
Cu speranta ca voi primii un raspuns in ajutorul meu va multumesc anticipat.Cu respecte Gabriel.

Alte discuții în legătură

Despre recidiva postexecutorie sau altele Gabriel Pop Gabriel Pop Buna...intrebarea este referitor la fapta in care sunt judecat si in prima instanta de fond unde am fost condamnat , aceasta condamnare era datorita starei de ... (vezi toată discuția)
Ce va urma? alinaali alinaali Solutia pe scurt: HOTÃRÂRE 29.10.2013 În baza art. 86 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002 cu aplicarea art. 3201 alin 7 C.p.p. şi art. 37 lit. b C.pen, ... (vezi toată discuția)
Legea 543 din 1 octombrie 2002 (legea 543/2002) Gabriel Pop Gabriel Pop o nelamurire in cazul infractiunii de fals prev.de art.292 Cod penal,urmand a fi condamnat la:6 luni inchisoare. In baza art.1 din Legea 543/2002 constata ... (vezi toată discuția)