Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot fi obligat sa platesc cheltuieli de renovare ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot fi obligat sa platesc cheltuieli de renovare ?

Buna ziua!Sunt chemat in instanta de judecata de propietarul unui imobil in care am locuit cu chirie,fara contract de inchiriere,am cerut insistent timp de 3 ani sa facem contract de inchiriere legalizat pentru a beneficia de compensatia de chirie care se acorda cadrelor militare in activitate potrivit legii 80/1996si am fost refuzat.Apoi imi cere sa zugravesc la plecare desi mi a predat imobilul cu peretii ingalbeniti,I'll zugravesc,I'll predau in buna intelegere in prezenta unui martor al meu,si ma trezesc chemat in instanta dupa 2ani ca doreste ca instanta sa ma oblige la plata a 5000 de lei cheltuieli de renovare,dupa ce si a pus si termopane la un an dupa plecarea mea.Are vreo sansa sa cistige cu golania asta fara contract de inchiriere?
Obligaţiile locatarului/chiriasului sunt:
- să ia în primire bunul dat în locaţiune;
- să plătească chiria în cuantumul şi la termenul stabilite prin contract. În lipsă de stipulaţie contrară, locatarul este obligat să plătească chiria la termenele stabilite potrivit uzanţelor. Dacă nu există uzanţe şi în lipsa unei stipulaţii contrare, chiria se plăteşte în avans pentru toată durata contractului, dacă aceasta nu depăşeşte o lună; în prima zi lucrătoare a fiecărei luni, dacă durata locaţiunii este mai mare de o lună, dar mai mică de un an; în prima zi lucrătoare a fiecărui trimestru, dacă durata locaţiunii este de cel puţin un an;
- să folosească bunul cu prudenţă şi diligenţă. Dacă locatarul modifică bunul ori îi schimbă destinaţia sau dacă îl întrebuinţează astfel încât îl prejudiciază pe locator, acesta din urmă poate cere daune-interese şi, după caz, rezilierea contractului;
- să permită examinarea bunului de către locator la intervale de timp rezonabile în raport cu natura şi destinaţia bunului, precum şi de către cei care doresc să îl cumpere sau care, la încetarea contractului, doresc să îl ia în locaţiune, fără însă ca prin aceasta să i se cauzeze o stânjenire nejustificată a folosinţei bunului;
- să restituie bunul la încetarea, din orice cauză, a contractului de locaţiune.