Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna seara,va rog daca pot primii un raspuns la urmatorul caz:
credit cu ipoteca ,sotia platitor,sotul coplatitor...au platit 3 ani rate(au mai ramas inca 17 ani)..divorteaza,pe niciunul nu l mai intereseaza casa si nu mai locuiesc acolo,n au mai facut partaj..fosta sotie a mai platit cate 1 mil rata(rata fiind de 20 mil/lunar),a tot primit somatie de banca dar i a anunat ca a divortat si nu mai are de unde sa plateasca!Fosta sotie are loc de munca,fostul sot nu!!!Acum a primit citatie de la tribunal cu termen acum in ianuarie ,EXECUTARE SILITA,actiune bagata de banca printr o firma de recuperare!Va rog daca mi puteti spune ce urmeaza si daca se mai poate face ceva!Va multumesc anticipat!

Daca se mai poate face ceva in ce sens ?
Casa se va vinde la licitatie , iar pt diferenta vor ramane amandoi datori fata de banca. Banca prin executor, va incerca sa-si recupereze banii si o va face de la ala care are , caruia are ce sa-i ia- venituri/ bunuri.
daca la primul termen in instanta mai trebuie sa apeleze la un avocat,daca se mai poate amana in cazul in care se mai achita ceva din rate?sau sa ajuns intr o faza in care banca nu mai da inapoi.Va multumesc inca odata!
Ce se cere exact in acea actiune , pt ce a fost citata ?

Nici nu are de ce sa mai amane daca niciunul nu vrea nici casa, nici sa platesca ratele.
daca valoarea ap se apropie de suma pe care o au de returnat, sa incerce sa gaseasca un client pt casa.
gi-jane2, moderator
cerere executare silita ,asta scrie pe citatie,valoarea apartamentului la data asta e departe de creditul acordat fiindca piata imobiliara a scazut ,deci vor avea de platit!Ideea este ca fosta sotie are serviciu(deci o pot executa silit) si ar dorii sa stie ce e de facut sa mai amane executarea silita ,termenul pt prima infatisare este acum in ianuarie..va multumesc