Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare cu contract civil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare cu contract civil

Am si eu o intreabare daca ma poate ajuta cineva cu un raspun. Intreprinderea individuala poate angaja cu contract civil ?
OUG nr.44/2008 prevede ca, pentru organizarea si exploatarea intreprinderii sale, intreprinzatorul persoana fizica, in calitate de angajator persoana fizica, poate angaja terte persoane cu contract individual de munca, inregistrat la inspectoratul teritorial de munca, potrivit legii, si poate colabora cu alte PFA, cu alti intreprinzatori persoane fizice titulari ai unor intreprinderi individuale sau reprezentanti ai unor intreprinderi familiale ori cu alte persoane juridice, pentru efectuarea unei activitati economice, fara ca aceasta sa ii schimbe statutul juridic dobandit potrivit prezentei sectiuni.
Prin urmare, exista si posibilitatea incheierii unor contracte de prestari servicii, in baza prevederilor Codului Civil.
Potriuvit art. 969 cod civil conventil;e civile pot fi incheiate de topate subiectele de drept carora nu le este interzis prin lege, ori in cazul dv. puteti face acest lucru numai cu conditia sa nu se deruleze activitati ce formeaza obiectul dv. de activitate, ci altele ( de ex.sofer).