Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Informatii acte auto cumparat din Franta
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Informatii acte auto cumparat din Franta

Buna ziua , am si eu o nelamurire , daca puteti sa ma ajutati , un prieten a cumparat din Franta o masina , de la un parc auto care este persoana juridica. In brieful masinii este trecut la proprietar o persoana fizica. Parcul auto i-a dat , pe langa brief un contract de vanzare cumparare (intre parc si el ) + o factura proforma , fara numar , pe care scrie suma cu toate taxele incluse + ceva de genul ,, aplicare TVA asupra marjei conform directivei 7 UE ". Este ok tranzactia din punt de vedere al actelor ? multumesc
da, este ok, s-a platit tva doar asupra marjei de profit a parcului auto, ceea ce este foarte avantajos pentru o persoana fizica.
multumesc pt raspuns:)