avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatii europene
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatii europene

Buna ziua !
Lucrez in Italia cu contract de munca si in tara am 3 copii minori care sunt in intretinerea mea.
Am aflat de alocatia pe care o pot primi pentru copii in baza formularului e 411 si nu stiu exact care sunt pasii de urmat, ce documente imi trebuiesc pentru a demara procedura.
Va rog frumos sa ma ajutati cu informatii utile.
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:31, 17 Ianuarie 2013
Detalii gasiti aici :

Formularul E401 si formularul E411 – cereri pentru acordarea prestatiilor familiale pentru muncitorii romani din strainatate
[ link extern ] /


Formularele E411 si E401 - Ghid practic de accesare a alocatiilor europene pentru copii
www.avocatnet.ro/content/for...


Ultima modificare: Joi, 17 Ianuarie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatie europeana nico123 nico123 Buna ziua, ma intereseaza pasii ce trebuie urmati pt primirea alocatiei europene. Tatal lucreaza in Germania, cu contract legal de munca, locuieste acolo cu ... (vezi toată discuția)
Alocatii europene gabriela0007 gabriela0007 daca am copii cu mine in tara straina si sotul mai pot lua alocatia europeana din tara in care lucrez ? (vezi toată discuția)
Alocatie europeana irina37 irina37 Buna ziua,deranjez cu cateva intrebari.Am 2 copii o fata de 11 ani si baiatul de 13 luni si suntem in Spania de multi ani atat eu cat si sotul.Fata este ... (vezi toată discuția)